N 50-32-254 E 023-11-046
N 50-32-15-2 E 023-11-02-7
Konwalii lasy Rzeczpospolitej kryją dwie, bardziej znana konwalia majowa (Convallaria majalis) i konwalijka dwulistna (Majanthemu bifolium). Liście konwalii majowej są odziomkowe, długie, okazałe
i rwane razem z kwiatami do późnowiosennych bukietów, a liście konwalijki dwulistnej rosną na jednej łodydze razem z kwiatami. Kwiaty obu roślin są podobne o białym zabarwieniu z tym, że konwalia ma często wiszący kwiatostan w rzędzie w jedną stronę, a dwulistna odgięty w różnych kierunkach, Kwiaty obu gatunków pojawiają się w podobnym okresie wiosny, ale konwalijki dwulistnej nieco wcześniej. Później latem oba gatunki owocują na czerwono, z tym że w okolicy, gdzie zbiera się konwalię majową na bukiety nieco trudniej spotkać owoce z powodu wyniszczenia kwiatów. W sprzyjających warunkach konwalia majowa potrafi lokalnie zdominować runo leśne. Konwalia majowa lubi sąsiedztwo dębów, a lepiej rozrasta się w nasłonecznionych częściach cienistego lasu.
O ile zainteresowanie człowieka konwalią majową może być zgubne dla jej lokalnych populacji, o tyle zerwanie zbyt dużego bukietu może być z kolei zabójcze dla człowieka. Ma ona bowiem pokaźny zestaw substancji wpływających głównie na serce i krążenie krwi, a przy tym jeśli osoba starsza z chorobą układu krążenia uśnie z dużym bukietem konwalii w pomieszczeniu zamkniętym, może nie doczekać poranka. Konwalotoksyna, synergiczne saponiny, konwalaryna, flawonoidy, kwasy organiczne ogółem kilkanaście substancji silnie oddziałujących na pracę serca. Są one na tyle mocne, że leki na bazie konwalii używane są tylko z przepisu lekarza. Bardzo uogólniając można stwierdzić, że mięsień sercowy pracuje wydajniej, a dzięki temu może dłużej odpocząć. Na szczęście nie stwierdza się przypadków śmierci z powodu przedawkowania konwaliowych leków nasercowych, a to dzięki temu że substancje aktywne tego gatunku nie kumulują się w organizmie.
Konwalia majowa bywa czasem obejmowana przez władze środowiskowe ochroną częściową, a to powoduje, że możliwy jest jej zbiór, ale tylko za specjalnym pozwoleniem. Do celów medycznych pozyskuje się konwalie zarówno dzikie jak i hodowlane, z tym że hodowlane mają już nieco zmieniony skład biochemiczny.
Wiosenne pory roku dzielone są na pierwiośnie-roztopy, przedwiośnie-kwitnące wierzby i skowronki w polu i wiosnę. Wiośnie część przyrodników przypisuje początek od wzrostu liści krzewów poszycia leśnego, a część innych autorów za początek właściwej wiosny uznaje kwitnienie konwalii ze słowikiem śpiewającym, gdzieś w pobliżu.