Pomarańcz - to tereny zabudowane.
Niebieskie i czerwone - to Natura 2000.
Jasnozielone – lasy.
Przebieg szosy oznaczony czarnymi strzałkami obok Wisły podwójnie zamiennie.
Niebieski półpierścień obok Kotowej Woli najlepsza lokalizacja do przejścia dla zwierząt.
Niebieskie linie od przebiegu szosy do Skowierzyna i Majdanu Zbydniowskiego proponowane ujścia kanału ulgi z Wisły do Sanu.
Korzyści ze wskazanego przebiegu drogi:
Możliwość przeciągnięcia częściowo jednocześnie z drugą inwestycją liniową - kanałem ulgi.
Przekroczenie Trześniówki i torów kolejowych tym samym wiaduktem.
Zaoszczędzenie funduszy na budowie wiaduktów nad bagnami na północ od Zbydniowa.
W połowie lub większości przebieg po ziemiach słabej klasy, czyli tańszych do wykupienia.
Ominięcie 3 Obszarów Natura 2000 nad dolnym Sanem i w Puszczy Sandomierskiej, czyli dodatkowych problemów prawnych.
Ominięcie cenniejszych rozwiniętych biotycznie lasów.
Zminimalizowanie ilości domostw do wyburzenia przez całkowite ominięcie zwartej zabudowy.
Z powodu przebiegania doliny Łęgu pod skosem, czyli dłuższą estakadą budowa przejścia dla zwierząt dużych w okolicy Zbydniowa może się okazać niepotrzebna.
W Wielowsi mimo oznaczenia terenu zabudowanego na przebiegu strzałek nie ma jeszcze zwartej zabudowy.
Kanał ulgi:
W przypadku możliwości spływu wody nie należy brać pod uwagę punktów wysokości koryta rzeki, ale najpierw wysokości wałów rzecznych, bo taką będzie, mieć wysokość fala powodzi, którą będzie trzeba ujarzmić.
Kanałowi ulgi (nie musi ale) powinien towarzyszyć zestaw polderów, które będą okresowo magazynować schwytany wierzchołek fali powodzi. Nad Wisłą teren jest gęściej zabudowany i jest niewiele miejsca na poldery tam, gdzie zaczyna się problem przewężenia międzywala Wisły (Sielec, Wielowieś), ale dzięki kanałowi ulgi można mieć do dyspozycji więcej polderów w dolinie Trześniówki, Łęgu i Sanu.
Wysokość wałów rzecznych w regionie powoduje, że woda odprowadzana będzie z Wisły w kierunku Sanu, czyli tak jak zagraża większość wezbrań, ale w odwrotnej sytuacji będzie możliwe także częściowe odprowadzenie wody z Sanu w kierunku Wisły. Wały Sanu na punktach styku z kanałem ulgi mogą być niższe od wałów Wisły o 2 metry. Z tego powodu przepływ wody w kanale ulgi powinien być na odcinkach kontrolowany. Gwarantuje to poprzeczne przeprowadzenie kanału przez doliny Trześniówki i Łęgu.
Dopisane w 2020: Przebieg wschodni do Niska dwupasmówką Stalowej Woli do 200-300 m przed Vivo, aby między osiedlem z ulic Dolina/Polna/Żurawia a Vivo przejść San na południe od Chłopskiej Woli. Następnie doliną Sanu na południe od Pysznicy, Kłyżowa dotrzeć do aktualnego przebiegu Krajówki Lublin/Rzeszów w okolicy mostu na Sanie. Po drodze omijając zabudowania Sudołów, Zasania i Rędzin. Dzięki temu omijamy wsie, Naturę 2000 Dolina Dolnego Sanu przecina się jedynie raz oraz nie ma potrzeby wycinki lasów.
Sebastian Sobowiec