PROMOCJA BIBLIOTEKI KLASZTORNEJ nr 50
Jako pierwszą przedstawiam książkę siostry Małgorzaty Chmielewskiej pt. „Sposób na cholernie szczęśliwe życie”. O siostrze Małgorzacie Chmielewskiej mówi się, że to zadziorna kobieta z charakterem. Już w wieku 10 lat została „ekskomunikowana” z lekcji religii, bo zadawała za dużo pytań. Mieszka z biedakami, wychowuje niepełnosprawnego syna, codziennie mierzy się z prawdziwymi dramatami. Mawia, że na miłość nie da się zrobić biznesplanu, że miłość powinna być nieco stuknięta, bo inaczej jest nudno. Od lat burzy stereotypy i podbija serca Polaków swoją szczerością. Mówi prosto i zaskakująco o tym, co jest w życiu najważniejsze i skąd brać siłę do działania, gdy wszystko się wali. Zachęcam do przeczytania tej niezwykłej książki s. Małgorzaty Chmielewskiej pt. „Sposób na cholernie szczęśliwe życie”.
Na drugim miejscu polecam do przeczytania książkę pt. „Dobro jako choroba zakaźna”. To dziennik prowadzony przez siostrę Małgorzatę Chmielewską. Codzienne zapiski odkrywają niezwykłe bogactwo ubogiego świata, w którym autorka żyje wraz z podopiecznymi, osobami wykluczonymi, starając się przywrócić godność i nadzieję. Dla swoich „niepełnosprawnych ale pełnoletnich” tworzy DOM, często pierwszy prawdziwy, a już na pewno taki, jakiego dotąd nie mieli. O trudach codzienności, zmaganiu się z urzędniczymi absurdami, bezdusznymi przepisami siostra Małgorzata opowiada w sposób bezkompromisowy, z właściwym sobie poczuciem humoru. Nade wszystko jednak kieruje do nas słowa mądre, pełne światła i wrażliwości na drugiego człowieka. „Miłosierdzie zaopatruje nas w buty, ubrania i jedzonko. Boski ekonom działa lepiej niż ziemskie banki żywności, które żywności nie mają. A zima nie kocha biedaków. Bez względu na kontynent. Generalnie dobro jest chorobą zakaźną i dzięki rozprzestrzenianiu się tego wirusa ciągle żyjemy z naszymi mieszkańcami i nie tylko”. Siostra Małgorzata Chmielewska jest przełożoną Wspólnoty „Chleb Życia” w Polsce. Aktywnie wspiera bezdomnych, chorych i samotne matki, oferując nie tylko miejsce do spania, ale także pracę i możliwości rozwoju. W okolicach Zachocina, gdzie mieszka ze swoimi podopiecznymi, działają założone przez nią manufaktury: szwalnia, stolarnia i przetwórnia. Siostra Małgorzata nazywana jest polską Matką Teresą i generałem w habicie. Warto przeczytać tę interesującą książkę s. Małgorzaty Chmielewskiej pt. „Dobro jako choroba zakaźna”.
Uwagę czytelnika chciałabym zwrócić na książkę s. Małgorzaty Chmielewskiej pt. „Cerowanie świata”. Kimkolwiek jesteś, jesteś kochany: pamiętaj, że każde życie, nawet bezsensowne w oczach ludzi, ma wieczną i nieskończoną wartość w oczach Boga” - te słowa Jana Pawła II siostra Małgorzata ciężką, codzienną pracą, walką z bezdusznością ludzką, z błędnymi ustawami, wprowadza w czyn – uczy szacunku do drugiego człowieka, zrozumienia i pokory wobec ludzkich ułomności. Gdyby życiorysy oceniać jak scenariusze filmowe, to ten siostry Chmielewskiej jest wyjątkowo oryginalny, z niezwykłą bohaterką, która w każdej scenie swojego życia dokonuje zaskakujących wyborów. Warto zapoznać się z tą interesującą książką s. Małgorzaty Chmielewskiej pt. „Cerowanie świata”.
Zachęcam do przeczytania tych ciekawych książek s. Małgorzaty Chmielewskiej, których tytuły jeszcze raz przypomnę. Są to: „Sposób na cholernie szczęśliwe życie”, „Dobro jako choroba zakaźna” i „Cerowanie świata”.
Myślę, że wśród słuchaczy ... jest wielu takich, którzy nie odwiedzili jeszcze Biblioteki Klasztornej OO.Dominikanów w Tarnobrzegu. Informuję, że mieści się ona w Domu Katechetycznym i jest czynna w środy od 17 do 18. Serdecznie zapraszamy.
Tarnobrzeg, dn. 18.12.2017 r.