PROMOCJA BIBLIOTEKI KLASZTORNEJ nr 52
Na pierwszym miejscu zachęcam do sięgnięcia po literaturę dla dzieci. Polecam książeczkę Elizy Piotrowskiej pt. „Święty Jan Bosko”. Można w niej przeczytać, że:
Na południu Europy,
tam gdzie słońce świeci jaśniej,
na świat przyszedł mały Janek,
który świętym potem stał się.
Ale żeby zostać świętym,
trzeba dojrzeć i dorosnąć.
I tak mały Janek z Becchi
rósł, by stać się Janem Bosko.
Tak zaczyna się ta rymowana opowieść dla dzieci, do której lektury serdecznie zachęcam.
Na drugim miejscu przestawiam książkę Frances Alice Forbes pt. „Św. Jan Bosko. Przyjaciel młodzieży”. Jan urodził się w 1815 roku. Rodzina była szczęśliwa, chociaż doskwierała im bieda. Rano i wieczorem wszyscy członkowie rodziny klękali i prosili Boga o chleb powszedni dla ciała i duszy, o odwagę, by czynić dobro, i o wybaczenie za to, co zdarzyło się im zaniedbać.
Janek był, bez wątpienia, najinteligentniejszym z dzieci. Uwielbiał pomagać mamie w działalności dobroczynnej. Razem z nią odwiedzał chorych sąsiadów, zwoływał inne dzieci i uczył je modlitw.
Kiedy Jan miał mniej więcej dziewięć lat mały uczeń musiał chodzić pieszo pięć kilometrów do szkoły dwa razy dziennie bez względu na pogodę, ale uważał, że to niewielka cena za szybką naukę czytania. „Chcę się uczyć. Chcę zostać księdzem.”- odpowiadał.
Ta historia, barwna i pełna dramatycznych zdarzeń, spodoba się każdemu. Święty Jan Bosko od wczesnego dzieciństwa poświęcał się bez reszty naprawianiu ludzkiego losu. Z wigorem rzucił się między młodzież z niższych klas społecznych wskazując im jedyną drogę do lepszego świata w życiu doczesnym i wiecznym. Nie mówił wiele. Zamiast tego działał. Nie pisał długich, uczonych rozpraw naukowych, lecz swoim życiem dawał przykład innym.
Zachęcam do przeczytania tej ciekawej książki France Alice Forbes pt. „Św. Jan Bosko. Przyjaciel młodzieży”.
Uwagę czytelnika chciałabym zwrócić na książkę Giuseppe Portale i Irene Corona pt. „Święty Jan Bosko. Cuda, wizje i proroctwa.”
Dobrze znana jest zewnętrzna strona życia księdza Bosko, często jednak zapomina się o bogactwie jego życia wewnętrznego.
U księdza Bosko znajdujemy tak wielki dar czynienia cudów, że można go zaliczać do największych cudotwórców Kościoła.
Sto lat przed wynalezieniem telewizji, on, dzięki szczególnemu charyzmatowi, w pełnym zakresie wykorzystywał jej właściwości; tak widział z dystansu, daleko, tam gdzie nikt nie mógł nic dostrzec.
Równie dobrze stosował swego rodzaju radioskopię, gdy jeszcze nie znano jej nazwy; oglądał sumienia, serca, myśli najgłębsze i najbardziej ukryte z niewiarygodną nieomylnością, a równie nadzwyczajne były jego dary proroctwa i bilokacji.
Z harmonijnego połączenia tak wybitnej natury i prawdziwie wyjątkowego bogactwa darów nadprzyrodzonych – pojawia się postać nadzwyczajnego Świętego. To była prawdziwa i wyjątkowa radość: widzieć go, zbliżać się do niego i czuć ogień miłości Bożej, który go palił. Tak, o nim można było powiedzieć to, co mówiono o innych świętych: Każdy, kto się do niego zbliżył, czuł się lepszym.
Potęga jego spojrzenia- żywego i przenikającego, skuteczność jego słowa- prostego i przekonującego, ujmujący wyraz jego twarzy, otwartej i stale rozświetlonej anielskim uśmiechem miały w sobie nieodparty urok, który zniewalał wszystkich, dużych i małych. Dzieci, gdy tylko go widziały, porzucały swoją zabawę, żeby do niego pobiec. Każde z nich było przekonane, że jest ulubieńcem Świętego i czasem dochodziło między nimi do prawdziwych kłótni, żeby ustalić, które z nich jest tym wybrańcem.
Rys biograficzny charyzmatycznej osoby „Świętego młodzieży” jest żywym, krótkim, trzeźwym, chociaż na pewno niekompletny, wyróżniający aspekty nadprzyrodzone życia naprawdę wyjątkowego w swej zwykłej codzienności.
Warto zapoznać się z tą interesującą książką Giuseppe Portale i Irene Corona pt. „Święty Jan Bosko. Cuda, wizje i proroctwa.”
Zachęcam do przeczytania tych niezwykłych książek, których tytuły jeszcze raz przypomnę. Są to: Eliza Piotrowska „Święty Jan Bosko”, Frances Alice Forbes „ Św. Jan Bosko. Przyjaciel młodzieży” i Giuseppe Portale i Irene Corona pt. „Święty Jan Bosko. Cuda, wizje i proroctwa.”
Myślę, że wśród słuchaczy ... jest wielu takich, którzy nie odwiedzili jeszcze Biblioteki Klasztornej OO. Dominikanów w Tarnobrzegu. Informuję, że mieści się ona w Domu Katechetycznym i jest czynna w środy od 17 do 18. Serdecznie zapraszamy.
Tarnobrzeg, 29. 01. 2018 r.