Orchis to jeden z trudniejszych do oznaczania rzędów roślin, ale zarazem bardzo uroczych i z tego powodu znajdujący wielu miłośników wśród ludzi. Na szczęście dla naszych rodzimych storczyków większość z nich nie jest w stanie rosnąć w pieleszach domowych ze względu na skomplikowane połączenia z wyszukanym środowiskiem, bez którego nie przetrwają zbyt długo. Bywają też zrywane do bukietów, ale jako kruche i delikatne szybko tracą walory swojego uroku w kompozycjach z innymi kwiatami.
W Kotlinie do najczęściej spotykanych należą podkolan biały, storczyk plamisty i szerokolistny. Rozpoznasz storczyka po walcowatym lub stożkowym kwiatostanie typu kłosowego, którego kwiaty nigdy nie kwitną wszystkie jednocześnie, ale po kolei tak jak się rozwijają. Główne znaczenie dla rośliny mają dolne liście rozetkowe jajowate lub odwrotnie jajowate, bo łodyga albo zawiera same tylko kwiaty albo niewielkie lancetowe listki pod kwiatami. Jeżeli na łące jest storczyk będzie niemal pierwszą rośliną, której indywidualnie obecność zauważamy o ile nie rośnie w gęstych wysokich szuwarach turzycowych lub z końcem lata nie ginie pośród wyrośniętych już śmiałków darniowych. Kwiatostany zwykle przybierają formy białe, różowe lub czerwone. Kwiaty są duże i składają się z kilku specyficznych płatków, które umożliwiają dostęp do nektaru tylko wybranym typom owadów. Głównym płatkiem jest warżka, na którym owad przysiada.
Storczyki podlegają ochronie a wiele z nich to gatunki już ginące, dlatego urok ich musi pozostać w środowisku naturalnym i na fotografiach.