Pokrzewka jarzębata jest niewielkim szarym ptakiem, który w swoim wyglądzie ma charakterystyczne prążki na całej powierzchni piór. W ubarwieniu dominują różne odcienie szarości, a na skrzydłach znajdziesz niewielką ilość brązu. Samiec i samica są do siebie podobne, a żeby je odróżnić początkujący obserwator powinien widzieć obie płci jednocześnie, co wcale nie jest trudne.
Z bliska możesz dojrzeć także żółte oczy tego ptaka, dzięki czemu ma on wyjątkowy charakterystyczny dla siebie „wyraz twarzy”.
W okresie lęgowym samiec oznacza terytorium głosem śpiewając terkoczącym głosem na eksponowanych miejscach, wtedy jeżeli nie znasz głosu, a dysponujesz lornetką możesz próbować dojrzeć na nim charakterystyczne cechy wyglądu. Śpiewający samiec sylwetką nieco przypomina śpiewającego trzciniaka.
Jarzębatka spotykana jest w bardzo różnych miejscach, na ogół jej domem są skupiska zarośli w terenie o dużej bioróżnorodności, ale może w takim terenie zajmować także wysokie ziołorośla, pogranicze szuwarów, łozowisk, a nawet skraje lasów. Zgodnie ze zwyczajami pokrzewek poszukuje tam drobnych owadów, a kiedy jesienią jest ich nieco mniej podjada owoce jagodowe. Gniazdo zakłada nisko nad ziemią w krzewie, ale w odróżnieniu od innych skrytych ptaków nie wewnątrz, a w zewnętrznej części krzewu na gęstej gałązce.