Pustułka (Falco tinnunculus) jest naszym najpospolitszym sokołem spotkanym w terenie otwartym z pojedynczymi drzewami, w dolinach rzecznych, a coraz częściej także w miastach.
Ponoć nie buduje gniazda a jedynie korzysta z dziupli w topoli czarnej czy olszynie, starych gniazd ptaków krukowatych, szczelin skalnych lub nawet kominów wentylacyjnych.
Mimo, że dymorfizm płciowy jest wyraźny to jednak rozpoznasz zarówno samca jak i samicę, po rudo - kasztanowatej domieszce zabarwienia wierzchu ciała. U samca jest to wyraźniejsze u samicy nieco zagubiona cecha przez gęstą plamistość niemal każdego pióra. Dodatkowo samiec ma szaroniebieski ogon z czarnym końcem i czarne końcówki skrzydeł. Pustułka potrafi zawisać w powietrzu, po czym czasem spada na ofiarę lotem nurkowym. Poluje na gryzonie, duże owady, płazy, gady i małe ptaki.
W Sandomierzu pustułki w ostatnich latach gniazdowały w okolicy kościoła św Jakuba oraz na Zamku, w Katedrze i w wierzy kościoła Ducha Św, gdzie w dogodny sposób można je było obserwować z Bramy Opatowskiej.