Cytat z opisu gatunku autora do ścieżki przyrodniczej: "Ślzak Trzech Jezior"
Łoś lubi bagna i wbrew pozorom prowadzi w nich skryte życie. Ma bardzo dobry słuch i węch, ale nieco słabszy wzrok i dlatego czasem można go spotkać, kiedy jeszcze nie widzi intruza, a wtedy ma się kilka chwil na obserwacje. W tej okolicy łoś pojawia się jedynie w czasie wędrówek, ale zdarza się go tu spotykać ze względu na sprzyjające warunki terenowe.
Jeżeli uda ci się spotkać łosia, zwróć uwagę na to: Czy jest sam? Czy ma brodę? Czy ma poroże, jakie? Zależnie od pory roku łosie łączą się w grupy lub przemieszczają się oddzielnie, u nas stada zwykle nie przekraczają ilości 5 osobników. Broda u samca świadczy o jego wieku, wbrew pozorom to młode mają dłuższą, z czasem staje się ona coraz mniej widoczna. Spotkania łosi mogą również świadczyć o stanie środowiska naturalnego całego regionu. Nie tylko spotkanie łosia dobrze świadczy o dolinie rzecznej, ale także:
1. Jeżeli spotkasz samice z dwoma młodymi jednej wielkości (bliźniakami) oznacza to, dobry stan środowiska umożliwił jej wychowanie aż dwóch młodych (bardzo rzadko trzech).
2. Samce natomiast mają dwa typy poroża widlaste lub łopaty, jeżeli u corocznie zrzucanych poroży byki wykształcają łopaty, świadczy to o dobrym stanie zdrowia czyli także dobrym stanie środowiska.
Łoś lubi bagienne miejsca, ani komary, ani błoto, ani woda, ani odległość do smacznego żeru nie przeszkadzają mu tak jak przeszkadzaliby tym mieszkańcom bagien intruzi. Do komarów jest przyzwyczajony, a i tak niewiele mogą mu zrobić. Błoto i woda jest jego domem, a wędrować lubi, więc też i odległość mu sprzyja. Ma ten zwierz kopyta nieco szersze niż krewniacy, które ułatwiają wędrowanie w błocie i śniegu, a nawet sprawniejsze pływanie. Słaby wzrok, bo w gęstych zaroślach i tak widać niewiele. Bardzo dobry natomiast słuch i węch.
Po zachowaniu jego łatwo poznać, czy jest prześladowany przez ludzi. W normalnych warunkach ochrony nie lęka się człowieka i odchodzi powoli. Jeżeli doznaje krzywdy trudno go w ogóle zobaczyć. Nie ma miejsca dla łosia charakterystycznego, bo zmienny jest charakter środowiska, w którym żyje więc zmienny jest jego tryb życia, a przez to wędrowny. Największe zwierze tej okolicy ma niewielu przeciwników, więc nie jest bardzo płochliwy, ale też rzadko bywa agresywny. Lubi spokój, więc bywa, że raz gdzieś spłoszony przeniesie się jedynie kilometr dalej, ale starając się trzymać jednej bazy żerowej.