Bocian czarny. Zwykle polega to na tym, że on dobrze cię widzi, a ty jego wcale, bo mimo jego czarno-białego kontrastu właśnie te barwy wykorzystując, staje się dla wędrowca niewidoczny.
Śródleśne bagienka, zawierzbienia nadrzeczne, olsy, bajora, grzęzawiska, a nawet zwykłe łąki to jego łowisko. Gdzie ma gniazdo, to już jego sprawa, natomiast ciekawie jest spotkać samego łowcę. Jeżeli spotykasz dużego ptaka, a bez trudu rozpoznajesz gatunek od razu zwróć uwagę, na to co niesie w dziobie lub szponach, w przypadku hajstry może to być jedynie dziób. Czasem gdy się pierzy, a jest ptakiem ciężkim intensywne wymachy skrzydeł powodują wypadanie pojedynczych piórek.
Od tyłu wydaje się, że bocian czarny w locie jest cały czarny, ale od spodu wyraźnie zauważysz kanciastego kształtu powierzchnię skrzydeł i sporą białą plamę na spodzie tułowia. Ptak to płochliwy zwłaszcza w okresie lęgowym, ale czasem płochliwość jego polega na skrytości, kiedy mijany w odległości 10 metrów nie wykona ruchu dopóki nie spojrzysz w jego stronę. Jeżeli jesteś blisko udawaj, że nie widzisz;) Lubi zjadać ryby i płazy występujące w pobliżu wody, ale nie gardzi jaszczurką, owadami ani myszą.